Indian Motorcycle mianuje Ola Stenegarda na stanowisko Dyrektora ds. projektowania produktu

Innowacyjny projektant ma odegrać kluczową rolę w długofalowej strategii rozwoju legendarnej amerykańskiej marki.

W zeszły piątek firma Indian Motorcycle Company obwieściła zatrudnienie Ola Stenegarda, weterana wśród projektantów motocykli, na stanowisku Dyrektora ds. projektowania produktu.

Stenegard wnosi do marki niemal dwadzieścia lat doświadczenia w dziedzinie projektowania produktu, towarzyszącą mu od zawsze pasję do amerykańskich silników V-twin oraz liczne osiągnięcia w projektowaniu motocykli, które odbiły się szerokim echem na całym świecie.
Unikalne połączenie doświadczenia jakie posiada Stenegard z amerykańskimi motocyklami oraz na rynku globalnym jest w pełnie zbieżne z długofalową strategią globalnego rozwoju marki Indian.

„Ola okazał się niezwykle skuteczny we wspieraniu rozwoju różnych marek i poszerzaniu ich oferty o nowe kategorie produktów, tym samym zwiększając atrakcyjność marki dla szerszej rzeszy klientów. To właśnie na takich działaniach Indian zamierza skoncentrować swoje wysiłki w perspektywie kilku najbliższych lat” - mówi Steve Menneto, Prezes Zarządu w Indian Motorcycle Company. „Trudno znaleźć projektanta z tak unikalnym doświadczeniem jakie posiada Ola. Dla nas to ogromna radość gościć go na pokładzie w tak ekscytującym i ważnym dla naszej firmy momencie."

Poprzednio Stenegard kierował działem projektowania produktu w BMW Motorrad. Odegrał tam kluczową rolę w projektowaniu motocykli, w tym ostatnio modelu BMW R-nineT. Pomimo, iż zawodowo związany był głównie z motocyklami europejskich marek to jednak prywatnie Stenegard przez całe życie rozwijał pasję związaną z projektowaniem i produkcją customowych motocykli z amerykańskimi silnikami V-twin.
„Bardzo się cieszę na myśl o dołączeniu do zespołu Indian Motorcycle i to w momencie, w którym marka powróciła do swojej świetności i buduje coraz to silniejszą pozycję na rynku”, mówi Stenegard. „Żadna inna marka nie wniosła takiego wkładu w historię amerykańskich motocykli co Indian. Dla mnie to zaszczyt móc uczestniczyć w rozwoju jej przyszłości. Z punktu widzenia własnych perspektyw zawodowych, nie mógłbym prosić o lepszą sytuację.”

W Szwecji, jako młody chłopiec, Stenegard wychowywał się pod silnym wpływem starszego brata, którego pasją były choppery i hot rody. Jak mawiał jego brat, „Dla tych, którzy kochają motocykle istnieją tylko choppery”. Tak właśnie narodziła się życiowa miłość do projektowania i budowania customów z amerykańskimi V2. W wieku siedmiu lat Stenegard potrafił już spawać, budował choppery i przerabiał wszystko, co wpadło mu w ręce, od rowerów po motorowery.

Jako piętnastolatek odebrał pierwszą nagrodę na pokazach motocyklowych w Sztokholmie, na których zaprezentował motorower przerobiony przez siebie na choppera w stylu Arlen Ness. W kolejnych latach dał się poznać jako autor niezliczonych projektów typu custom na bazie różnych motocykli od café racerów aż po enduro, wśród których dominowały jednak głównie klasyczne amerykańskie V2.
Podjąwszy decyzję o zamianie swojej pasji w zajęcie zawodowe, w roku 1994 Stenegard rozpoczął studnia na Akademii Sztuk Pięknych, Rzemiosł Artystycznych i Projektowania w Sztokholmie, z której po trzech lat przeniósł się na prestiżową Akademię Sztuki Projektowania w Pasadenie, w Kalifornii. W południowej Kalifornii, którą nazywa „epicentrum świata hot rodów i customów”, do reszty poświęcił się również projektowaniu samochodów i motocykli.

Następnie powrócił do Akademii Sztuk Pięknych, Rzemiosł Artystycznych i Projektowania w Sztokholmie, gdzie w roku 1998 zdobył tytuł magistra w dziedzinie sztuk stosowanych (projektowanie przemysłowe).

Po uzyskaniu tytułu, Stenegard niemal natychmiast rozpoczął karierę zawodową pracując dla SAAB-a i jako wolny strzelec dla Öhlins Suspension, Unique Custom Cycle oraz dla czasopisma dla motocyklistów „MCM“.
W 2001 r. Stenegard wrócił do Stanów Zjednoczonych i dołączył do Indian Motorcycle (pod zarządem poprzedniego właściciela) w Gilroy, Kalifornia.

W roku 2003 otrzymał stanowisko w BMW Motorrad, gdzie na przełomie kolejnych 15 lat stał się jednym z najbardziej wpływowych projektantów kiedykolwiek pracujących dla marki. Finalnie objął tam stanowisko szafa działu projektowania pojazdów, pomagając firmie w zwiększeniu jej udziału w rynku dzięki poszerzeniu gamy modelowej. Wpływ Stenegarda nie ograniczał się jednak tylko do projektowania produktu. Jego pasja do jazdy oraz znajomość rynku pozwoliły mu odegrać znaczącą rolę w sprzedaży motocykli. Kreatywność Stenegarda zaowocowała opracowaniem jednych z ciekawszych kampanii marketingowych BMW, w tym również kampanii „Soulfuel”, która towarzyszyła wejściu na rynek modelu R-nineT.

W czasie prywatnym Stenegard nadal zamyka się w garażu, aby popracować nad swoimi chopperami i customami. W ciągu tych wszystkich lat jego projekty prezentowane były w setkach różnych czasopism na całym świeci i zdobywały liczne nagrody na najbardziej znanych pokazach motocyklowych, w tym na AMD European Championship of Bike Building (europejskie mistrzostwa dla konstruktorów motocykli) oraz pokazach Mooneyes w Yokohamie. Ponadto, Stenegard jako najmłodszy dołączył do szwedzkiej Motocyklowej Galerii Sław (Swedish Motorcycle Hall of Fame).

Stenegard mieszka na farmie ze stadniną koni położonej na Gotlandii, wraz z żoną Teresą oraz trójką dzieci, dwójką synów (Issac 18 l. i Grim 11 l.) i córką (Saga 14 l.).

Kontakt:
Katarzyna Kliś
Sales & Marketing Manager
k.klis@indianpoland.com
www.indianpoland.com

V Cruiser Sp. z o.o., ul. Bułgarska 65A, 60-320 Poznań, Poland NIP 7792411891; REGON 302363849; zarejestrowana w KRS VII Wydz. Gosp. nr 451932; kapitał zakładowy 200.000 PLN; www.vcruiser.com

ZDJĘCIA I FILMYPliki do pobrania

Social media